Zakład powstał w 1882. Został założony przez Karola von Gehlinga i Juliana Hucha. Była to pierwsza fabryka zapałek na ziemiach polskich. Do produkcji zapałek stosowano drewno osikowe i olchowe. W pierwszym etapie produkcji wytwarzano tzw. wyrzynki, które następnie poddawano złuszczaniu, w efekcie czego otrzymywano cienkie, 2.2 mm płyty, które trafiały do sieczkarki. Tak powstawały patyczki, których końcówki pokrywano dihydrofosforanem amonu formując główki. Po etapie suszenia, patyczki nasączano parafiną, a następne pakowano do pudełek wyposażonych w tzw. draskę.
W ostatnich latach fabrykę przekształcono w Muzeum Produkcji Zapałek i jako obiekt leżący na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego udostępniono do zwiedzania. Zamontowane po 1930 roku maszyny Durlach można zobaczyć z bliska. Na miejscu można zakupić zarówno kolekcjonerskie. jak i też stosowane niegdyś w powszechnym użytku, pudełka zapałek.
To nie był jedyny pożar. W swej historii zakład został dotknięty łącznie 3 pożarami: 1913, 1930, 2008. W chwili obecnej zakład już nie prowadzi produkcji na skalę przemysłową.