Podążając Szlakiem Zabytków Techniki dotarliśmy do Huty Szkła w Zawierciu. Huta należy do najbardziej znanych producentów szkła kryształowego w Polsce. Jej produkty doceniane są również zagranicą, gdzie trafia około 70 % całej produkcji. Zakład dysponuje dwoma piecami szkła kryształowego przystosowanymi odpowiednio do automatycznej i ręcznej produkcji wyrobów.
Szlifowanie szkła odbywa się w 100% ręcznie. Zdumiewa powtarzalność, precyzja i kunszt. Każdy wyrób to ciężka i mozolna praca kilkudziesięciu ludzi przy piecach hutniczych i maszynach w wysokich temperaturach i hałasie szlifierek. Widok człowieka dmuchającego szkło wzbudza respekt. Ja po trzech balonach mam dość, a on dmucha całe lata… Szacunek!
Trochę historii
Huta zaznaczyła swoje istnienie w 1884 kiedy to niemiecka firma S.Reich i Spółka przejeła za 10 tys. rubli mały zakład zajmujący jeden murowany budynek i zatrudniający 22 pracowników (raport naczelnika gminy w Kromołowie z 1880), rozbudowując go do rozmiarów dużej fabryki zatrudniającej finalnie 800 robotników. Duży wpływ na tak duże inwestycje miała niewątpliwie dobra lokalizacja. Wówczas Zawiercie znajdowało się na szlaku kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. W 1925 huta oferowała aż 49 gatunków szkła oświetleniowego, bogato zdobionego.
W 1986 huta zakończyła produkcję szła sodowego i zaczęła wytwarzać szkło kryształowe w procesach automatycznym i ręcznie formowanym. Były to głównie szklanki i kieliszki zdobione ręcznie. W latach dziewięćdziesiątych huta z 20 mln zadłużeniem była bliska upadkowi. Przyczyniły się do tego kryzys w branży szklarskiej, niedofinasowanie majątku oraz brak modernizacji maszyn. Ratunkiem dla huty miała być pięcioletnia restrukturyzacja. Od 1998 Huta Szkła w Zawierciu jest spółka akcyjną wciąż produkującą wyroby ze szkła kryształowego. Aktualnie jest udostępniona do zwiedzania w ramach projektu Szlaku Zabytków Techniki, który promuje dziedzictwo przemysłowe województwa śląskiego. Rozbudowa infrastruktury turystycznej może okazać się dodatkową szansą nie tylko dla zakładu, ale także dla miasta i całego regionu.